Markas Aurelijus: stoicizmo imperatorius ir išminties simbolis

Markas Aurelijus

Turinys

Markas Aurelijus – Romos imperatorius, stoicizmo filosofas ir autorius, kurio veikalas „Sau pačiam“ (Meditationes) iki šiol įkvepia milijonus. Šis dienoraštis, rašytas sau, atskleidžia vidinį mąstytojo pasaulį – kupiną drausmės, kuklumo ir stojiškos ramybės net karo ar chaoso akivaizdoje.

Gyvenimas pagal prigimtį ir dorybę

Aurelijaus filosofijos šerdis – gyvenimas pagal prigimtį ir dorybę. Jis teigė, kad žmogus turi elgtis protingai, teisingai, drąsiai ir saikingai. Tai ne tik moralinis idealas, bet ir gyvenimo kelias.

„Garbėtroška savo gėriu laiko kito žmogaus veiksmus, mėgstantis malonumus – savo paties patiriamą būseną, o protingas žmogus – savo veiklą.“

Markas pabrėžė, kad mūsų vertė nepriklauso nuo išorinių dalykų – šlovės, turto ar pramogų. Tik mūsų veiksmai ir charakteris apibrėžia, kas esame.

Savistaba ir vidinė disciplina

Aurelijus ragino kasdien save stebėti, valdyti savo mintis ir emocijas. Jo manymu, žmogaus protas – tai vienintelė erdvė, kurią galime visiškai valdyti.

„Tobulas žmogus stengiasi kiekvieną dieną nugyventi kaip paskutinę, nesiblaškydamas, nepasiduodamas neveiklumui ir neapsimetinėdamas.“

Jis skatino nešvaistyti laiko tuštiems rūpesčiams ar skundams. Vietoj to – veikti, mylėti pareigą ir ugdyti vidinę tylą.

Mirties neišvengiamumas

Markas Aurelijus nuolat primindavo sau apie mirties neišvengiamumą. Tačiau tai nebuvo pesimizmas – priešingai, tai kvietimas gyventi sąmoningai.

„Gyvenimas yra labai trumpa akimirka.“

Ši mintis padeda atsikratyti baimių ir prisirišimų. Kai supranti, kad esi tik laikina dalelė visatos tekmėje, smulkmenos netenka galios.

Visatos tvarka ir pasaulio vienovė

Imperatorius tikėjo, kad viskas vyksta pagal gamtos dėsnius. Kiekvienas įvykis – būtinas ir prasmingas visumos kontekste.

„Nuolatos turėk galvoje, kad viskas vyksta dėl kitimo; įprask manyti, kad visumos prigimtis nieko nemėgsta labiau, kaip keisti tai, kas egzistuoja, ir kurti naujus panašius dalykus.“

Gyventi harmonijoje su visata reiškia priimti tai, ko negalime pakeisti, ir atsakingai veikti ten, kur galime.

Santykiai su žmonėmis

Aurelijus žinojo: gyvename ne vieni. Kiekvienas žmogus – mūsų giminaitis pagal protą. Jis skatino atlaidumą, supratimą ir pagarbą kitų silpnumui.

„Žmonės yra sukurti vieni kitiems.“

Todėl piktintis kitų ydomis – beprasmiška. Verčiau suprasti ir elgtis taip, kaip derėtų racionaliam ir dorybingam žmogui.

Marko Aurelijaus „Sau pačiam“ – tai ne tik filosofinis tekstas, bet ir gyvenimo gidas kiekvienam, siekiančiam vidinės ramybės ir dvasinės brandos. Jo mintys – paprastos, bet gilios, pritaikomos tiek asmeniniame gyvenime, tiek sprendžiant šių dienų iššūkius.*

Marko Aurelijaus biografija

Markas Aurelijus buvo vienas iš garsiausių ir geriausiai vertinamų Romos imperatorių, kuris valdė nuo 161 iki 180 metų po Kristaus. Jis taip pat buvo rašymo gabumų turintis filosofas, kuris priklausė stoicizmo mokyklai ir parašė savo žinomiausią kūrinį “Sau pačiam” (Meditacijos).

Markas Aurelijus gimė 121 metais balandžio 26 dieną Romoje. Jo tėvas buvo kilmingas senatorius Marcus Annius Verus, o motina – Domitia Lucilla, turtinga ir kilni paveldėtoja. Markas augo kaip doras ir mokslui pasiryžęs jaunuolis, kuris nuo ankstyvo amžiaus domėjosi filosofija ir literatūra. Jis mokėsi graikų ir lotynų kalbų, retorikos, matematikos ir teisės.

Marko gyvenimas pasikeitė, kai jis buvo 17 metų. Tuometinis imperatorius Adrianas pastebėjo jo talentą ir išmintį ir nusprendė jį įtraukti į savo įpėdinių sąrašą. Jis pavedė jam vesti savo dukterėčią Anniją Faustiną ir pakeisti savo pavardę į Marcus Aelius Aurelius Verus. Jis taip pat davė jam galimybę mokytis pas geriausius mokytojus, tarp kurių buvo garsus oratorius ir gramatikas Markas Kornelijus Frontonas.

Adrianas mirė 138 metais ir jo įpėdinis tapo Antoninas Pijus, kuris patvirtino Marką kaip savo bendravaldį ir sūnų. Markas lojaliai tarnavo Antoninui ir dalyvavo valstybės reikaluose, bet taip pat tęsė savo filosofines studijas ir rašymą. Jis susipažino su stoicizmo doktrina, kuri teigia, kad žmogus turi siekti dorybės ir ramybės, nepriklausomai nuo išorinių aplinkybių ir emocijų. Jis taip pat įkvėpė savo bendravaldį Lucijų Verą, kurio tėvas buvo Adrianas, susidomėti stoicizmu.

Antoninas Pijus mirė 161 metais ir Markas Aurelijus tapo imperatoriumi kartu su Lucijumi Veru. Jie buvo pirmieji bendravaldžiai Romos istorijoje, kurie dalinosi valdžią lygiomis teisėmis. Jie susidūrė su daugybe sunkumų, tokiais kaip karai su Parta ir germanais, maras, badas, potvyniai ir maištai. Markas Aurelijus stengėsi valdyti teisingai ir humaniškai, remdamasis savo filosofiniais principais. Jis taip pat rūpinosi savo piliečių gerove ir skatino mokslą, meną ir kultūrą.

Markas Aurelijus mirė 180 metais kovo 17 dieną Vindobonoje (dabar Viena). Jis paliko savo sūnų Komodą kaip vienintelį imperatoriumi, nors jis nebuvo patenkintas jo charakteriu ir elgesiu. Jis taip pat paliko savo kūrinį “Sau pačiam”, kuris yra laikomas vienu iš stoicizmo šedevrų. Tai yra rinkinys jo asmeninių užrašų apie gyvenimo prasmę, dorybę, mirtį, dievus ir žmogiškumą. Šie užrašai atspindi jo vidinę kovą su sunkumais ir jo pastangas gyventi pagal savo idealus.

Markas Aurelijus yra vertinamas kaip vienas iš didžiausių Romos imperatorių ir filosofų.

DUK

Kas yra Markas Aurelijus?

Markas Aurelijus buvo Romos imperatorius (valdęs 161–180 m.) ir vienas žymiausių stoicizmo filosofų. Jis laikomas išmintingu valdovu, garsėjusiu savo dvasiniu gyvenimu ir filosofiniu požiūriu į kasdienybę.

Kuo išskirtinis Marko Aurelijaus veikalas „Sau pačiam“?

„Sau pačiam“ (lot. Meditationes) – tai asmeninis dienoraštis, kuriame Aurelijus reflektuoja apie gyvenimą, dorybę, žmogaus prigimtį, mirtį ir pasaulio tvarką. Tai vienas svarbiausių stoicizmo filosofijos šaltinių.

Kokios pagrindinės Marko Aurelijaus filosofinės idėjos?

Gyventi pagal prigimtį ir dorybę.
Lavinti savistabą ir vidinę discipliną.
Suvokti mirties neišvengiamumą.
Priimti pasaulio tvarką ir jos dėsnius.
Elgtis dorai santykiuose su kitais žmonėmis.

Ką reiškia „gyventi pagal prigimtį“ pasak Marko Aurelijaus?

Tai reiškia vadovautis protu, siekti dorybės ir gyventi ne dėl malonumų ar šlovės, bet dėl vidinio gėrio ir pareigos. Žmogus turi būti teisingas, saikingas, drąsus ir išmintingas.

Kodėl Markas Aurelijus nuolat primena apie mirtį?

Aurelijus tikėjo, kad mirties suvokimas padeda gyventi prasmingai. Ji primena, kad gyvenimas trumpas, todėl neverta švaistyti laiko tuštiems rūpesčiams ar pykti ant kitų.

Kaip Markas Aurelijus siūlo tvarkytis su emocijomis ir stresu?

Jis ragina stebėti savo mintis, neprisirišti prie išorinių dalykų ir siekti vidinės ramybės. Vienintelis dalykas, kurį žmogus gali visiškai valdyti – tai jo mąstymas ir požiūris.

Ar „Sau pačiam“ aktuali šiandieniniam žmogui?

Taip. Tai laiko patikrinta knyga, padedanti rasti vidinę pusiausvyrą, priimti sunkumus ir gyventi sąmoningai. Ji ypač naudinga tiems, kas ieško dvasinės stiprybės ir atsakymų į egzistencinius klausimus.

Ką Markas Aurelijus sako apie santykius su kitais?

Žmonės, pasak jo, yra sukurti vieni kitiems. Todėl reikia būti supratingiems, atlaidiems ir elgtis oriai, net kai kiti klysta ar elgiasi netinkamai.

Kiti tekstai