Stoicizmas. Knygos, kurias verta perskaityti.

Stoicizmas. Knygos, kurias verta perskaityti.

Stoicizmas yra filosofinė mokykla, kuri kilo antikinėje Graikijoje ir Romoje, ir kuri moko, kaip gyventi laimingai ir ramiai nepaisant išorinių aplinkybių. Stoicizmas yra ne tik teorija, bet ir praktika, kuri siūlo įvairius metodus ir pratimus, kaip ugdyti savo dorybes, valdyti savo emocijas ir priimti tai, kas yra. Stoicizmas yra labai aktualus ir šiandien, nes jis padeda susidoroti su stresu, nerimu, baimėmis ir kitomis problemomis, kurios dažnai kankina šiuolaikinio žmogaus gyvenimą.

Jei norite sužinoti daugiau apie stoicizmą ir jo naudą, rekomenduoju perskaityti šias knygas.

Lietuvių kalba išleistos knygos

Jules Evans. Ar gali filosofija išgelbėti tavo gyvenimą

Jeigu tik pradedate savo kelionę į stoikų filosofiją ir norite geriau suprasti apie ką ši filosofija, Jules Evans knyga „Ar gali filosofija išgelbėti tavo gyvenimą?“ bus puikus įvadas. Knyga nėra skirta tik stoicizmui, tai asmeninė autoriaus istorija, kaip filosofija padėjo jam atsitiesti. Stoikams yra skiriamas didelis dėmesys. Knygoje atskleidžiama, kaip kasdieniame gyvenime galite pritaikyti filosofinę išminti. Labai smagiai skaitoma knyga. Šios knygos dėka iš naujo atradau stoicizmą.

Ryan Holiday. Kliūtis paversk galimybėmis.

Ryan Holiday. Šiuo metu ko gero žymiausias stoicizmo propaguotojas pasaulyje. Labai populiarus autorius, labai įdomiai parašytos knygos. Sudėtingus dalykus aprašo paprastai, bet įdomiai ir įtraukiančiai. Lietuvių kalba yra išleisto dvi knygos stoikų tema „Ego yra tavo priešas“ ir „Kliūtis paversk galimybėmis“. Abi knygos puikus įvadas į stoicizmo filosofiją. Čia rasite ir stoikų istoriją, pagrindines stoikų praktikas, galybę įkvepiančių istorijų, kaip stoikų filosofiją keitė žmonių gyvenimus ir kaip stoikų filosofiją pritaikyti kasdieniame gyvenime.

Ryan Holiday. Ego yra tavo priešas.

Abi knygos puikus įvadas į stoicizmo filosofiją. Čia rasite ir stoikų istoriją, pagrindines stoikų praktikas, galybę įkvepiančių istorijų, kaip stoikų filosofiją keitė žmonių gyvenimus ir kaip stoikų filosofiją pritaikyti kasdieniame gyvenime.

William B. Irvine. Geras gyvenimas pagal senovės stoikus.

William B. Irvine. Knyga „Geras gyvenimas pagal senovės stoikus.“ Išsami, daug praktinių technikų aprašanti knyga. Ją rekomenduočiau jau truputėli su stoikų filosofiją susipažinusiems. Knygą įvardinčiau, kaip praktinę. Daug praktinių, labai konkrečių pratimų ką daryti, kaip elgtis, kaip pritaikyti stoikų praktikas kasdienybėje. Knyga bus puiki pagalba visiems, norintiems pajausti tikrą stoikų filosofiją ir išbandyti ją praktikoje, savo kasdienybė.

Stoicizmas. Klasikiniai stoikų tekstai

Markas Aurelijus. Sau pačiam

Markas Aurelijus „Sau pačiam“. Romos imperatoriaus asmeniniai užrašai. Imperatorius buvo praktikuojantis stoikas ir jo dienoraštis iki šiol yra įkvėpimo šaltinis ir visiems studijuojantiems stoikų filosofiją ir visiems ieškantiems filosofinės paguodos. Šis kūrinys yra klasika visomis prasmėmis.

Seneka. Laiškai Lucilijui.

Seneka. Laiškai Liucilijui. Lietuviškai yra išleista keletas Senekos kūrinių filosofine tema. Kodėl verta skaityti Seneką? Vienas iš kelių, taip gausiai mus pasiekusių stoikų filosofijos autorių. Autorius savo kūriniuose kalba apie galybę svarbių temų, kiekvieno žmogaus gyvenime. Autoriaus stilius lengvas ir labai įtaigus. Senekos tekstai tikri išminties ir įkvėpimo lobynai.

Epiktetas. Pokalbiai ir Vadovėlis.

Epiktetas. „Pokalbiai ir Vadovėlis“. Epiktetas buvęs vergas, gavęs laisvę ir įkūręs savo filosofinę mokyklą. Vadovėlis parašytas ne Epikteto, bet vieno iš jo mokinių. Jeigu tik pradedate savo kelionę į stoikų filosofiją, Epikteto darbus rekomenduoju, bet tik kaip originalų stoikų filosofijos šaltinį. Knygą privalu turėti, bet ji pakankamai sausa ir labai konkreti. Ji labai praverčia, jau susipažinus su stoikų filosofiją. Pradėti šia knyga galima, bet tik pradedančiam ji gali pasirodyti per sausa ir truputį per baugi. Bet, tai tik mano asmeninė nuomonė. Būtinai pabandykite „paragauti“ Epikteto tekstų, jie yra vieni iš nedaugelio, iki mūsų laikų patekusios originaliosios stoicizmo filosofijos pavyzdžiai.

Knygos kurios nėra tiesiogiai susijusios su stoikais, bet būtinos visiems stoicizmu besidomintiems

Viktor E. Frankl. Žmogus ieško prasmės.

Nors savo knygoje autorius nei karto nepavartoja stoikų vardo, ši knyga vienas iš ryškiausių praktinio stoicizmo pavyzdžių. Viktoro Franklo knyga „Žmogus ieško prasmės“ jau daugelį metų yra filosofijos klasika. Antro pasaulinio karo metu, autorius pateko į koncentracijos stovyklą. Jo knyga pasakoja apie vidinę kalinio kovą už išlikimą, ne tik fizinį, bet ir filosofinį. Kaip išlikti žmogumi pragare? Kaip atrasti prasmę kančioje? Kaip sunkumus paversti vidinio tobulėjimo įrankių? Kaip neturint nieko, atrasti viską?

Sukrečianti knyga. Bet, būtina knyga kiekvienam ieškančiam atsakymų.

Laura Hillenbrand. Nepalūžęs.

Laura Hillenbrand. Nepalūžęs. Biografinis romanas apie Antrojo pasaulinio karo dalyvį. Buvęs olimpinių žaidinių dalyvis, karo metu patekęs į japonų nelaisvę. Knyga apie kovą už save, gyvenimą, savo vertybes, net ir iš pirmo žvilgsnio beviltiškose situacijose. Puikus kūrinys ieškantiems įkvėpimo ir drąsos kovoti.

Bryce Courtenay. Nugalėtojo kelias.

Bryce Courtenay. Nugalėtojo kelias. Dar vienas romanas apie gyvenimo kovą. Našlaičio istorija. Vienatvė, bejėgiškumas, patyčios, gyvenimo iššūkiai ir kova už save. Norintiems įkvėpimo pradėti ar tęsti jau pradėtą kovą už save ir savo svajones.

Stoicizmas. Knygos anglų kalba

  • “Stoicism and Emotion“ – Margaret Graver knyga, kuri analizuoja, kaip stoikai suprato ir valdė savo emocijas, ir kokia yra jų reikšmė žmogaus gerovei.
  • The Practicing Stoic: A Philosophical User’s Manual“) autorius Ward Farnsworth. Ši knyga yra puikus įvadas į stoicizmo pagrindus ir esmines idėjas. Autorius pateikia daugybę citatų iš garsiųjų stoikų, tokių kaip Seneka, Epiktetas, Markas Aurelijus ir kiti, ir aiškina jų prasmę ir taikymą mūsų laikais. Ši knyga padės jums suprasti, kas yra stoicizmas ir kaip jis gali pagerinti jūsų gyvenimo kokybę.
  • The Art of Living: The Stoics on the Nature and Function of Philosophy” autorius John Sellars. Ši knyga yra gilesnis ir platesnis stoicizmo tyrimas, kuris nagrinėja jo istoriją, šakas, svarbiausius veikėjus ir tematikas. Autorius taip pat aptaria stoicizmo ryšį su kitomis filosofinėmis tradicijomis ir mokslais, bei jo reikšmę šiuolaikinei filosofijai ir psichologijai. Ši knyga padės jums įvertinti stoicizmo svarbą ir įtaką visai žmogaus kultūrai.
  • Stoicism Today: Selected Writings” redaktorius Patrick Ussher. Ši knyga yra rinkinys straipsnių iš skirtingų autorių, kurie dalijasi savo patirtimi ir žiniomis apie stoicizmą ir jo taikymą šiandien. Straipsniai apima įvairias sritis, tokias kaip sveikata, karjera, santykiai, asmeninis augimas ir kt. Ši knyga padės jums pamatyti, kaip stoicizmas gali būti naudingas konkrečiose situacijose ir kaip jis gali padėti spręsti realias problemas.

Stoicizmas kiti tekstai