Stoicizmas ir santykiai su kitais žmonėmis.


Noriu pasidalinti su jumis savo mintimis apie stoicizmą ir santykius su kitais žmonėmis. Galbūt kai kurie nežino, kas yra stoicizmas, todėl trumpai paaiškinsiu.

Stoicizmas yra senovės Graikijos ir Romos filosofijos kryptis, kuri mokė žmones, kaip gyventi laimingai ir ramiai nepaisant išorinių sunkumų ir kintančių aplinkybių. Stoikai teigė, kad žmogaus laimė priklauso nuo jo vidinės būsenos ir požiūrio, o ne nuo materialių gėrybių ar kitų žmonių nuomonės. Jie skatino žmones gyventi pagal prigimtį ir logiką, atlikti savo moralines pareigas, būti teisingiems, išmintingiems, drąsiems, saikingiems ir nuoširdiems. Jie taip pat mokė žmones kontroliuoti savo emocijas ir nepasiduoti aistroms, kurios trukdo racionaliam mąstymui ir veikimui.

Stoicizmas yra labai aktualus ir šiais laikais, kai daugelis iš mūsų susiduria su stresu, nerimu, nesaugumu ir kitomis problemomis. Stoikų filosofija gali padėti mums rasti vidinę ramybę ir harmoniją, stiprinti savo charakterį ir vertybes, geriau suprasti save ir kitus.

Bet kaip stoicizmas veikia mūsų santykius su kitais žmonėmis? Ar stoikai buvo izoliuoti ir abejingi kitiems? Ar jie galėjo mylėti ir būti mylimi? Ar jie turėjo draugų ir santykių su kitais? Atsakymas yra taip. Stoikai nebuvo vieniši ar šalti žmonės. Jie pripažino, kad žmogus yra socialinis padaras, kuriam reikia bendrauti ir bendradarbiauti su kitais. Jie taip pat pripažino, kad meilė yra svarbi ir graži emocija, kuri gali praturtinti mūsų gyvenimą. Tačiau jie mokė, kaip būti nepriklausomiems nuo kitų žmonių elgesio ir sprendimų, kaip būti atviriems ir nuoširdiems, bet nepergyventi dėl smulkmenų ar konfliktų, kaip būti draugiškiems ir dosniems, bet neleisti kitiems piktnaudžiauti mūsų gerumu.

Stoikai siūlė keletą principų, kurie gali padėti mums gerinti mūsų santykius su kitais žmonėmis:

– Prisiminkite, kad kiekvienas žmogus turi savo prigimtį ir logiką (mąstymą), kurie gali skirtis nuo jūsų. Nesistenkite keisti ar vertinti kitų žmonių pagal savo standartus. Gerbkite jų laisvę ir pasirinkimus. Nesipykite ar nesiginčykite dėl to, kas nepriklauso jums ar nesutampa su jūsų lūkesčiais.

– Prisiminkite, kad kiekvienas žmogus jums artimas. Mes visi esame dalis vienos didelės šeimos – žmonijos. Mes visi turime bendrą prigimtį ir logiką. Mes visi esame Dievo vaikai. Mes visi turime savo vaidmenį ir tikslą šiame pasaulyje. Mes visi esame vertingi ir svarbūs.

– Prisiminkite, kad kiekvienas žmogus yra jūsų mokytojas ar mokinys. Mes visi galime išmokti vieni iš kitų kažko naudingo ar įdomaus. Mes visi galime padėti vieni kitiems augti ir tobulėti. Mes visi galime dalintis savo patirtimi ir žiniomis.

– Prisiminkite, kad kiekvienas žmogus gali tapti likimo dovana arba likimo išbandymu. Mes visi galime džiaugtis kitų žmonių sėkme ar laime. Mes visi galime guosti ar palaikyti kitus sunkiu metu. Mes visi galime būti dėkingi už tai, ką turime ar gauname iš kitų. Mes visi galime išmokti kažko vertingo iš kitų klaidų ar problemų.

Taigi stoicizmas nereiškia atsisakyti santykių su kitais žmonėmis ar būti abejingam jiems. Stoicizmas reiškia būti sąmoningu, atsakingu ir laimingu asmeniu, kuris geba mylėti ir būti mylimu be išankstinių sąlygų ir skausmingų, emocinių priklausomybių.

Tikiuosi, kad šis įrašas buvo įdomus ir naudingas jums. Jeigu norite sužinoti daugiau apie stoicizmą ir jo pritaikymą šiuolaikiniam gyvenimui, rekomenduoju perskaityti šias knygas:

– Markas Aurelijus – Apmąstymai

– Epiktetas – Dvasinio gyvenimo menas

– Seneka – Laiškai Luciliui

Stoicizmas. Kiti tekstai.