Stoicizmo įtaka šiuolaikinei psichologijai ir terapijai


Stoicizmas yra filosofinė mokykla, kuri kilo antikinėje Graikijoje ir Romoje, ir kuri teigia, kad žmogus gali pasiekti laimę ir ramybę, jei jis susitelkia tik į tai, kas priklauso nuo jo valios, o ne į tai, kas nepriklauso. Stoicizmas taip pat skatina racionalų ir dorą gyvenimą, kuris atitinka gamtos dėsnius ir žmogaus prigimtį.

Stoicizmo idėjos turi daug bendro su šiuolaikine psichologija ir terapija, ypač su kognityvine elgesio terapija (KET), kuri yra viena iš populiariausių ir efektyviausių psichoterapijos formų. KET remiasi principu, kad mūsų jausmai ir elgesys yra labiau lemiami mūsų minties būdo ir požiūrio, nei išorinių aplinkybių. KET siekia padėti žmonėms išmokti atpažinti ir pakeisti savo neigiamas ir nerealistines mintis, kurios sukelia stresą, nerimą, depresiją ir kitas psichologines problemas.

KET kūrėjas Albertas Ellisas (1913-2007) buvo įkvėptas stoicizmo filosofų, ypač Epikteto (55-135), kuris sakė: “Ne dalykai trikdo mus, bet mūsų požiūris į juos”. Ellisas sukūrė ABC modelį, kuris parodo, kaip mūsų mintys (B) tarpininkauja tarp įvykių (A) ir jausmų (C). Pavyzdžiui, jei mes susiduriame su sunkumu ar nesėkme (A), mes galime manyti, kad tai yra baisu ir nepakenčiama (B), ir tada jaustis liūdni ar pyksti (C). Tačiau jei mes galime pakeisti savo mintis į racionalias ir konstruktyvias (B), mes galime jaustis ramiau ir optimistiškiau (C).

KET taip pat naudoja daug praktinių technikų, kurios padeda žmonėms pagerinti savo emocinę būseną ir gyvenimo kokybę. Kai kurios iš šių technikų yra:

  • Tikslas: tai yra būdas susidaryti aiškius ir realistinius tikslus bei juos siekti.
  • Savireguliavimas: tai yra būdas kontroliuoti savo impulsus ir emocijas, nesiduoti pagundai ar pykčiui.
  • Savidisciplina: tai yra būdas laikytis savo principų ir vertybių, nepaisant sunkumų ar kliūčių.
  • Pagarba sau: tai yra būdas vertinti save kaip vertingą ir unikalų asmenį, nepriklausomai nuo kitų nuomonės ar vertinimo.
  • Paguoda: tai yra būdas priimti save su visais savo privalumais ir trūkumais, nesistengiant būti tobulas ar patenkinti visus.

Visos šios technikos atspindi stoicizmo pamokas apie tai, kaip gyventi laimingai ir harmoningai su savimi ir su pasauliu. Stoicizmas yra ne tik senovės filosofija, bet ir gyvenimo menas, kuris gali padėti mums susidoroti su šiuolaikiniais iššūkiais ir pasiekti savo potencialą.

Kiti tekstai

No schema found. No schema found.