Stoicizmo patarimai kovojant su stresu ir nerimu.


Stresas ir nerimas yra dažni psichologiniai sunkumai, su kuriais susiduria daugelis žmonių. Jie gali turėti neigiamos įtakos mūsų sveikatai, santykiams, darbui ir gyvenimo kokybei. Kaip galime sumažinti streso ir nerimo lygį ir gyventi ramiau? Vienas iš būdų yra pasinaudoti stoicizmo filosofija.

Stoicizmas yra antikinė graikų ir romėnų filosofinė mokykla, kuri moko, kaip susidoroti su sunkumais ir išlaikyti ramybę bei dorybę. Stoikai teigia, kad mūsų laimė priklauso nuo to, kaip mes suvokiame ir reaguojame į išorines aplinkybes, o ne nuo pačių aplinkybių. Jie skiria dvi sferas: tai, kas priklauso nuo mūsų valios, ir tai, kas nepriklauso. Pavyzdžiui, mes negalime kontroliuoti oro, kitų žmonių elgesio ar ligų, bet mes galime kontroliuoti savo mintis, jausmus ir veiksmus. Stoikai ragina sutelkti dėmesį į tai, kas priklauso nuo mūsų valios, ir atsisakyti rūpintis ar pykti dėl to, kas nepriklauso.

Kaip tai padeda kovoti su stresu ir nerimu? Štai keletas stoicizmo patarimų:

– Praktikuokite savirefleksiją. Stoikai skatina reguliariai vertinti savo pažangą ir tobulinti savo charakterį. Jie siūlo kiekvieną dieną užduoti sau tris klausimus:

 • “Ką aš padariau gerai?”,
 • “Ką aš padariau blogai?”
 • “Ką aš galiu padaryti geriau?”

Taip mes galime atpažinti savo silpnybes ir stiprybes, išmokti iš savo klaidų ir siekti tobulumo.

– Praktikuokite dėkingumą. Stoikai primena, kad turime būti dėkingi už tai, ką turime, o ne skųstis ar geisti to, ko neturime. Jie siūlo kiekvieną dieną prisiminti tris dalykus, už kuriuos esame dėkingi:

 • “Už ką aš džiaugiuosi?”
 • “Už ką aš esu laimingas?”
 • “Kuo aš didžiuojuosi?”

 Taip mes galime pamatyti teigiamą gyvenimo pusę ir jaustis labiau pilnaverčiais ir laimingais.

– Praktikuokite meditaciją. Stoikai rekomenduoja reguliariai atlikti meditacijos pratimus, kurie padeda nuraminti protą ir atpalaiduoti kūną. Jie siūlo kiekvieną dieną atlikti kvėpavimo pratimus:

 • “Kaip aš kvėpuoju?”
 • “Kaip aš galiu kvėpuoti ramiau?”
 • “Kaip aš galiu kvėpuoti giliau?”

Taip mes galime sumažinti streso hormonų lygį organizme ir pagerinti savo sveikatą.

– Praktikuokite negatyvią vizualizaciją. Stoikai pataria kartais įsivaizduoti blogiausią scenarijų, kuris gali įvykti mums ar mūsų artimiesiems. Jie siūlo kiekvieną dieną užduoti sau tris klausimus:

 • “Kas yra blogiausias dalykas, kuris gali nutikti?”
 • “Kaip aš galėčiau susidoroti su tuo?”
 • “Kaip aš galėčiau išvengti to?”

 Taip mes galime pasiruošti bet kokiam iššūkiui ir sumažinti baimės jausmą.

Stoicizmas yra puiki filosofija, kuri gali padėti mums gyventi ramiau ir laimingesnius. Jeigu norite sužinoti daugiau apie stoicizmą ir jo praktikas, rekomenduoju perskaityti šiuos knygas:

“Laiškai  Liuciliui” – klasikinė stoicizmo knyga, kurioje Seneka rašo apie gyvenimo prasmę, dorybes ir išmintį.

“Sau pačiam” – vienas iš garsiausių stoicizmo veikalų, kurį parašė romėnų imperatorius Markas Aurelijus savo dienoraštyje.

“Geras gyvenimas” – šiuolaikinė stoicizmo knyga, kurioje William B. Irvine pristato stoicizmo principus ir jų taikymą šiuolaikiniame pasaulyje.

Stoicizmas. Kiti tekstai.