Kas yra stoicizmas ir kaip jis gali paveikti jūsų gyvenimą?

Kas yra stoicizmas ir kaip jis gali paveikti jusu gyvenima

Stoicizmas yra senovės Graikijos ir Romos filosofijos kryptis, kuri skatina gyventi pagal prigimtį, išmintį ir dorybę. Stoikai teigė, kad žmogus gali būti laimingas ir ramus, jei jis mokosi kontroliuoti savo emocijas, nepriklausyti nuo išorinių aplinkybių ir sekti savo vidinę nuovoką. Stoicizmas yra ne tik teorinis mąstymas, bet ir praktinis gyvenimo būdas, kuris siūlo daug naudingų pratimų ir patarimų, kaip susidoroti su sunkumais, iššūkiais ir dilemomis.

Stoicizmo istorija

Stoicizmo pradininku laikomas Zenonas Kitijietis (335–263 pr. m. e.), kuris mokė savo mokinius Atėnų Agoros portike (kolonadoje), vadinamoje Stoa Poikile. Vėliau stoicizmą plėtojo jo pasekėjai Chrisipas, Kleantas, Panaitijas, Poseidonijas ir kiti. Stoicizmas pasiekė didelio populiarumo Romos imperijoje, kur jį propagavo tokie žymūs filosofai ir valdovai kaip Seneka, Epiktetas ir Markas Aurelijus .

Stoicizmo filosofija

Stoicizmo filosofija skirstoma į tris dalis: fiziką (pasaulio pažinimas), etiką (moralinis elgesys) ir logiką (teisingas mąstymas). Stoikai buvo materialistai ir panteistai, jie tikėjo, kad viskas yra iš vienos medžiagos – ugnies – ir kad pasaulis yra gyvas ir protingas organizmas, kurį valdo dieviškasis logas . Stoikai taip pat tikėjo likimu ir būtinybe – viskas vyksta pagal nustatytą tvarką ir tikslingumą. Žmogus negali keisti pasaulio eigos, bet gali keisti savo požiūrį į ją.

Stoicizmo etika grindžiama idėja, kad žmogaus tikslas yra „gyventi sutariant (su prigimtimi)“. Tai reiškia sekti savo racionaliąją sielos dalį, kuri yra dalis visuotinio logo, ir elgtis pagal keturias pagrindines dorybes: teisingumą, išmintį, drąsą ir saiką . Stoikai nevertino išorinių gėrybių kaip pinigų, garbės ar malonumo – jie laikė juos abejotinos vertės dalykais (adiaphora), kurie gali būti naudingi ar žalingi priklausomai nuo to, kaip juos naudojame. Vienintelė tikroji gėrybė yra dorybė – moralinis tobulumas.

Stoicizmo praktikos

Stoicizmo praktika apima daug įvairių metodų ir technikų, kurios padeda žmogui išlaikyti savo vidinę ramybę ir harmoniją. Kai kurie iš jų yra:

– Reguliarus savo minties ir elgesio vertinimas pagal stoiškus principus.

– Nuoseklus savo geismų ir emocijų valdymas. Savi disciplina.

– Savęs tobulinimas. Nuolatinis siekimas augti kaip asmenybė ir kaip pilietis.

– Gebėjimas atskirti tai, kas priklauso nuo mūsų valios, nuo to, kas nepriklauso.

– Psichologinis pasirengimas susidurti su galimomis nelaimėmis ar sunkumais.

– Savęs atstovavimas – sąmoningas savo vaidmens supratimas ir vykdymas visuomenėje.

– Nuolatinė praktika. Reguliarus stoicizmo idėjų ir citatų priminimas sau.

– Meditacija – rytinio ar vakarinio apmąstymo praktika.

Stoicizmo filosofijos nauda

Stoicizmas yra filosofija, kuri gali paveikti jūsų gyvenimą teigiamai. Jis gali padėti jums būti stipresniu, protingesniu ir geresniu žmogumi. Jis gali padėti jums susidoroti su stresu, nerimu ir liūdesiu. Jis gali padėti jums atrasti savo tikrąją laimę ir prasmę.

Stoicizmas. Kiti tekstai.