Leisk sau patirti tai, ko labiausiai bijai


Kaip smagu įsivaizduoti baisius ateities scenarijus. Smagu jų bijoti, gąsdinti jais save. Tačiau tikrasis iššūkis – pabandyti realiai išgyventi nemalonius įvykius. Savanoriškai patirti nepatogias, baisias, nemalonias būsenas.

Kam tau reikia patekti į nepatogią aplinką?

Didžiausią skausmą patiri ne gyvenime, ne realybėje, bet savo mintyse. Tu visą laiką bijai to kas atsitiks, bet kai tai atsitinka, pakankamai lengvai su viskuo susitvarkai.

Dirbtinio diskomforto praktika padės išsivaduoti iš nuolatinės baimės „O, jeigu tai atsitiks?“. Praktikos tikslas – tegu tai atsitinka, o tuomet pasižiūrėsiu, kaip viskas atrodo tikrovėje. Realiai patirsiu tai ko bijau.

Visi išgyvena nerimą. O, kas yra nerimas? Tai blogų pasekmių baimė. Man nutiks kažkas baisaus, todėl aš labai bijau.

Visi bijome prarasti pinigus, būti skurdžiais, neturėti finansinio saugumo. Paniškai bijome prarasti savo padėti. Bijome blogai pasirodyti kitų akyse. Bijome silpnumo, bejėgiškumo. Bijome „iškristi“ iš bendro konteksto. Todėl šios stoikų praktikos bus naudingos nerimo valdymui, nes dirbtinai leis atsidurti ten, kur atsidurtum praradęs pinigus, padėti, socialinį statusą.

Leisk sau patirti tai, ko labiausiai bijai

  • Laikinas skurdas. Kelias dienas nevalgyk, arba valgyk labai mažai. Gerk tik vandenį. Valgyk tik pigiausią maistą. Apsirenk senais drabužiais. Žiemą renkis vėsiau, vasarą karščiau. Patirk dirbtinį skurdą, kurio taip paniškai bijai praradus pinigus.
  • Specialiai atsidurk nepatogioje, baugioje padėtyje. Tu paniškai bijai žodžių „O, ką pagalvos kiti“, „O, kaip aš atrodysiu“. Ši praktika padės atsidurti ten kur bijai patekti. Daryk tai ko labiausiai bijai, o tuomet pasižiūrėk kas bus su tavimi. Kiekvienas turi savo didžiausią nepatogią baimę. Dirbtinai atsidurk ten. Iš anksto žinok, kad nepasiseks.

Praktikos tikslas dirbtinoje, bet saugiai kontroliuojamoje aplinkoje stebėti savo reakcijas. Tai, saugi treniruotė. Pats eini kur labiausia bijai, gali pabėgti, gali bet kada nutraukti praktiką. Vietoje pasyvaus mąstymo, išbandyk veiksmą. Tau nepavyks. Bet, toks tavo tikslas.

  • Venk malonumo. Tu paniškai bijai skausmo, nepatogumo. Iš paskutiniųjų stengiesi siekti kuo daugiau malonumo, net jeigu jis tau kenkia, stabdo tave, apriboja tave. Įveikus diskomforto baimę, įgysi daug didesnes pasirinkimo galimybes.

Kaip vengti malonumo? Prieš tavo akis gundantis šokoladinio pyrago gabalas. Jis tavo, tu jau jauti jo skonį, jau mėgaujiesi kiekvienu nuostabaus šokolado kąsniu. Sustok. Palik tobulą šokolado pyragą likimo valiai. Iškeisk jį į …. ką nors neskanaus, bet sveiko. Atrodo juokingai paprasta, bet pats puikiai žinai, kaip tai sunku. Nori pasinerti į naršymą mobiliame telefone. Pabandyk atrasti vidinių jėgų to nedaryti. Ko gero, tai didžiausias šių laikų iššūkis.

Šios praktikos tikslas pradėti nuo mažų, kasdienių ir įprastų malonumų atsisakymo. Taip žengi pirmą, nedidelį, bet svarbų žingsnį link valios ugdymo.

Kokia šios praktikos nauda? Nerimo suvaldymas, drąsos ir valios stiprinimas

 Šių praktikų tikslas yra ne savęs kankinimas, bet laikinas įprastų ir malonių dalykų atsisakymas. Taip išmoksti labiau vertinti tai ką turi. Kita šių praktikų nauda yra nerimo valdymas. Didžiausia nerimo problema, kad viskas vyksta tavo galvoje, bet ne realybėje. Realiai atsidūręs, net ir dirbtinai susikurtoje situacijoje, gauni proga saugiai patirti tai ko labiausiai bijai.

Ir didžiausia nauda – valios ugdymas. Viskas prasideda nuo iš pirmo žvilgsnio mažų, bet svarbių užduočių. Atsisakai mažų malonumų, bet taip išmoksti suvaldyti savo įpročius. O, įveikus mažas savo silpnybes, tik laiko klausimas, kad užsimanysi išbandyti ir didesnius iššūkius. Juk patirties jau turi.

Stoicizmas. Kiti tekstai.