Pasiruošk blogiausiam. Stocizmo filosofija.


Stoicizmas moko, tikėkis geriausio, bet pasiruošk blogiausiam. Užduok sau paprastus klausimus:

  • Kas gali nutikti blogiausio?
  • Kokios kliūtis gali iškilti?
  • Kur susidursiu su didžiausiais sunkumais?

Pasiruošk blogiausiam, nes gali svajoti kiek nori – nesėkmė vis tiek ateis nekviesta.

Stoicizmas teigia, kad nesėkmė bus. Ji anksčiau ar vėliau, bet ji neišvengiama. Tragedija įvyks. Ir ji atkakli, nuolat pasiruošusi ir nekantriai laukia susitikimo su tavimi. Nelaimė įkyri ir nuolat nori atsidurti tavo kelyje.

Yra žiauriai nemalonių dalykų, bet jie neišvengiami. O, tu linkęs apie tai negalvoti. Visą savo dėmesį skiri tik malonioms mintims ir gražioms svajonėms. Tačiau gyvenimas mėgsta juodą humorą.

Ir nesvarbu, kiek daug pastangų įdėsi į svajas apie šiltą pasibuvimą prie jūros, tave vis tiek užklups ledinis šaltis, vidurį liepos.

Tu jau turi viską ko reikia. Pasinaudok tuo.

Nesvarbu, kaip stipriai keiksi lietuvišką orą ir tikėsiesi šiltų orų. Ateis ruduo, šlapias, šaltas, pilkas. Ir nesvarbu kokiose tropiniuose klimato juostose gyvena tavo svajonės. Realybė šalta ir darganota. Bus sunku, bus niūru, bus drėgna. Bet tu žinai tai ir tam ruošiesi. Todėl ir išgyveni ten, kur šilto klimato gyventojai kankinamai lėtai žūsta. O, tau tik nuotaika subjuro.

Su gyvenimu yra taip pat. Tik gyvenime save nuolat apgaudinėji gražiomis svajomis ir nesiruoši blogiausiam. Todėl kenti susidūręs su realybe.

Realybė žiauri, šalta, niūri, vėjuota. Svajonėse tikėjaisi tropikų ir palmių. O, realybė – stovi su šortais, sausio vidurį, lauke -8, šlapdriba,  žvarbus vėjas  smelkiasi „kedendamas“ kaulus. O, tu planavai +25 be lietaus.

Todėl su orais Lietuvoje nejuokauji. Todėl ruošiesi blogiausiam.

Tu tai žinai, tu gyveni Lietuvoje. Čia išlieka tik stiprūs. Nuo realybės neatšokę. Įgūdžius turi, tu išlikai, tereikia juos pritaikyti ir kitose gyvenimo srityse.

Tikėkis geriausio, bet pasiruošk blogiausiam.

Stoicizmas. Kiti tekstai.