Vakarinis stoikų ritualas. Peržvelk savo dieną.


Vakare peržvelk savo dieną:

  • Ką padarei?
  • Ką padarei gerai?
  • Kas nepavyko?
  • Ką gali patobulinti?

Vakarinis stoikų ritualas

Vakaro ritualą paversk įpročių. Kas vakarą peržvelk savo dieną. Pastebėk savo dieną. Įvertink ją. Dar kartą išgyvenk ją. Nepraleisk savo dienos. Sąmoningai ją įvertink.

Įvertink savo, šios dienos poelgius

  • Kokį blogą įprotį nugalėjai?
  • Kur tapai geresniu?

Kiti klausimai kuriuos verta užduoti sau dienos pabaigoje.

Gerai: Ką gerai dariau šiandien?
Geriau: Kur turiu pasitempti? Ką galiu padaryti geriau?
Geriausia: Ką turiu padaryti, jei noriu tapti geriausiu „aš“?

Kasdienė elgesio apžvalga yra svarbiausia stoikų praktikos dalis. Kiekvieną dieną trumpai peržvelgdamas ir įvertindamas dienos įvykius, savo poelgius, gerus ir nelabai gerus, tu būsi dėmesyje. Žinodamas kur jau padarei pažangą, matysi kur užstrigai, gali įvertinti kur turi sutelkti didžiausią dėmesį. Keletą minučių kasdien pavers tave tikru filosofu. Nes be tokios praktikos, tu tik pasyviai reaguoji į aplinkos įvykius. Nežinodamas kur judi, kur tavo stiprybės, kur silpnosios vietos,  tu negali padaryti jokios pažangos.

Dėmesys ir paguoda sau. Būk dėmesingas ir visada ieškok paguodos savyje, kai nesiseka. Ne gailestis, bet paguoda. Įvertink savo pažangą. Prisimink, kad pokytis ir pažanga nėra lengvas dalykas. Kai nesiseka, paguosk save, primindamas, kad jau daug pasiekei. Jau esi tobulėjimo kelyje ir dabar iškilusios kliūtis tėra proceso dalis. Tai normalu. Nėra gerai, bet kitaip nebūna. Be sunkumų, nebus ką įveikti, kaip patirsi pergalę, kaip eidamas lyguma pasieksi aukštumas? Kliūtis yra ženklas, kad viską darai gerai. Nesustok.

Stoicizmas. Kiti straipsniai